...půjčky jednoduše, rychle, spolehlivě
Pozor: Stránky byly publikovány v minulosti a některé informace tak mohou být neaktuální.

Dluhy na sociálním pojištění

16.1.2022

Sociální pojištění není sice povinné pro každého jako tomu je u pojištění zdravotního, ovšem mít na něm dluhy není nic příjemného. Řekněme si tedy, co je potřeba vědět, abychom se této situaci vyhnuli.

Kdo je povinen platit sociální pojištění?

  • Zaměstnavatel za své zaměstnance strháváním a odečítáním z hrubé mzdy.

  • OSVČ si sociální platí sám za sebe, a stejně tak i jednou za rok podává přehled o příjmech a výdajích. Výše částky se pohybuje v závislosti na hlavní nebo vedlejší činnosti nebo dle výše příjmů na základě přehledu o příjmech a výdajích. (Pozor! Pokud OSVČ neplatí pojištění, může být jeho podnikání živnostenským úřadem i zrušeno. Po 3 letech má bývalý OSVČ možnost opětovně zahájit svou živnost.)

  • Ostatní osoby nemají povinnost platit sociální pojištění, dluh tedy nevzniká. Je ovšem dobré mít na paměti, že doba, v níž není sociální pojištění uhrazováno, se nezapočítává do nároku na důchod. Naopak se do důchodu započítává také období např. studia zletilého studenta, který si sociální pojištění platí.

Jak zjistit případný dluh?

  • Zaměstnanec i OSVČ si může vyžádat potřebné informace o své případné dluhové situaci na sociálním (i zdravotním) pojištění na Okresní správě sociálního zabezpečení OSSZ v místě trvalého bydliště. Je vhodné vyžádat si potvrzení písemně.

  • Navíc osobám OSVČ je jednou ročně zasíláno ze ČSSZ vyměření pohledávek za uplynulý kalendářní rok. Nevýhodou tohoto mechanismu je to, že se OSVČ o případném dluhu dozvídá zpožděně. Díky elektronickým datovým schránkám většiny OSVČ je však možné po přihlášení do své schránky na eportal.cssz.cz zjistit stav úhrady sociálního pojištění velmi snadno.

  • Stejně jako u dluhů na zdravotním pojištění, tak i zde počítejte s úhradou i penále. Dluh z obou typů pojištění spadá do přednostních pohledávek.
Všechna práva vyhrazena © 2024 Rychlé-půjčky-ihned-na-účet.cz
Provozovatel stránek neposkytuje ani nezprostředkovává spotřebitelské úvěry ve smyslu zák. č. 257/2016 Sb. Web je informačního charakteru.